פחמימות חלבונים ומה שביניהם

דיאטה בשיטת תומר סקר
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

בעולם המודרני שבו אנו חיים קיימת השמנת יתר ולא מכבר הכריזו ממשלות רבות על ההשמנה כעל אויב הציבור וכולם נחושים להלחם בו. 
כאשר הגוף מקבל יותר אנרגיה ממה שהוא מוציא מתרחש מצב בו הגוף נאלץ לאחסן את האנרגיה העודפת ולהפוך אותה לשומן את השומן אוגר הגוף ברקמות השומן. כאשר אנו צורכים סוכרים או פחמימות מעבר לצורך ,הגוף מווסת את רמת הסוכרים בדם הופך את עודפי הסוכר לשומן באמצעות האינסולין (חומר שמופרש מהלבלב). במקרה ורמת הסוכר בדם יורדת הגוף יודע להמיס חזרה שומן שנאגר ברקמות ולהפוך אותו לאנרגיה.  מעבר לכך השמנה היא תופעה גנטית ויש הרבה גורמים שמשפיעים על התזונה של כל אחד מאיתנו למשל מתח וחרדה התנהגות הסביבה וזמינות האוכל הנכון.
במשך השנים טיפלתי בהרבה אנשים שרצו להפחית במשקל ויש מס' גורמים בהם אני יכול לסייע למטופל כדי להתקדם למטרה הרצויה. 

התמכרות לפחמימות וסוכרים:

כאשר המטופל חש צורך לאכול לעיתים תכופות מזונות המורכבים מפחמימות מורכבות ואו סוכר כגון לחם ,עוגות , שוקולד ,משקאות קלים ,סוכריות פירות וכו'.
במצב הזה אני מאזן את המערכת הגלוקמית של הגוף ובאמצעות טיפול גמילה מסוכרים ניתן לבטל את ההתמכרות למתוקים ולמצב הזה של עליות ומורדות של סוכר לאורך כל היום דבר שגורם לנו להרגיש תאווה לסוכרים ופחמימות בכל שעה משעות היום וגם לאחר שאכלנו ארוחה מלאה . קיבה מורחבת כאשר הקיבה מלאה אנו מרגישים תחושת שובע אדם שמן שהרחיב את קיבתו יתקשה לחוש שבע ויזדקק לכמויות גדולות של מזון . קיבה ריקה ממזון מכילה חומצות רבות ודורשת להתמלא במזון נוסף במסגרת התהליך אנו יודעים לבטל את תחושת הרעב שנוצרת מקיבה לא מלאה פעם הייתה סברה שכדאי לשתות מים למלא את הקיבה לפני כל ארוחה מה שהתברר כטעות ואשלייה.

אוכל לא מאוזן

האוכל שאנו אוכלים צריך לכלול חלבונים פחמימות שומנים וחייב להיות עתיר בסיבים תזונתיים . אדם שתזונתו תהיה מבוססת על גאנק פוד מזון מעובד המכיל סוכרים מעובדים לא יצליח להשיג את האיזון הנכון לגוף ויגרום לגוף לעבוד במעמסה גדולה מעבר לצורך.

שינה וספורט

לעיתים עיסוק מוגבר בספורט ואו חוסר שינה יכולים להפריע בתהליך ההרזיה יש לעשות איזון להקפיד על שעות שינה ועל מינון נכון של פעילות ספורטיבית . גם פעולות כמו ניקיון הבית או טיול עם הילדים בפארק נחשבות לפעולה ספורטיבית הדורשת אנרגיה מוגברת מהגוף. 

כמה עובדות על הרזייה

1- לחם מחיטה מלאה אינו שונה בהכרח בכמות הקלוריות מלחם לבן. 
ההבדל התזונתי בינהם נובע מתהליך העיבוד של הקמח כך שהלחם המלא עשיר יותר בסיבים תזונתיים וספיגתו איטית יותר. אכילה של ירקות (שגם הם מספקים סיבים תזונתיים)תעשה את אותה פעולה. 

2- לא משנה אם אוכלים ירקות טריים או מבושלים, מה שחשוב זה לאכול הרבה ירקות כי הם עשירים בסיסים תזונתיים ובויטמינים. 

3- שתייה מרובה לפני האוכל כדי למלא את נפח הקיבה אינה מסייעת לרזות ואף גורמת לאדם להיות רעב לעיתים תכופות יותר.  מצד שני חשוב לשתות כמות מספקת של מים.

4- הליכה נחשבת לפעילות גופנית ובכלל גם עבודה פיזית כמו בנייה ואו ניקיון גורמות לגוף לשרוף הרבה יותר קלוריות הגורם לתהליך הרזיה.

5- כדאי לאכול אחרי אימון גופני גם אם לא חשים תחושת רעב כדי לאזן את רמת הסוכר בדם שככל הנראה ירדה בעקבות האימון . אם לא אוכלים אחרי אימון הדבר יוביל לתחושת רעב קיצוני מאוחר יותר.

6- כדי להצליח לרזות חשוב להקפיד על שעות שינה מסודרות מאחר ואי סדר בשינה ואו חוסר בשעות שינה יכולים לגרום לעלייה במשקל ואו לחוסר איזון במערכת חילוף החומרים. 

שתפו את המאמר עם חברים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin