הקשר הסודי בין עישון ואלכוהול 

הקשר הסודי בין עישון ואלכוהול

רוב המעשנים נוטים לשלב סיגריות עם אלכוהול. למעשה, מעשנים נוטים לשתות פי שתיים יותר אלכוהול מאשר לא מעשנים ורבים מהמעשנים סובלים מאלכוהוליזם. למעשה, הסטטיסטיקה מראה כי מעשנים נוטים לסבול מאלכוהוליזם פי 4 יותר מלא מעשנים, דבר שמעלה את השאלה- מהו הקשר בין אלכוהול לסיגריות? מחקרים רבים שנערכו בנושא ניסו למצוא את התשובה לשאלה והראו כי אכן קיים קשר בין השניים. רבים מהמחקרים אף הוכיחו כי מעשנים שהתחילו לעשן בגיל ההתבגרות נוטים יותר לפתח אלכוהוליזם או לפחות להרבות בשתיית אלכוהול. ישנם הסברים רבים לקשר בין שני הגורמים, בין היתר העובדה כי מדובר על חומרים פסיכואקטיביים, שנחשבים לחוקיים וקלים להשגה. כמו כן, ייתכן כי עישון וצריכת אלכוהול קשורים לתכונות אישיות מסוימות, לכן הגיוני ששניהם נוטים להופיע יחדיו אצל אנשים שמחזיקים בתכונות אלו. אך כמובן שישנו הסבר ביולוגי, המנסה להוכיח כי הקשר בין שני הגורמים אינו מקרי.

הקשר בין עישון ואלכוהול – פרטים טכניים שמעולם לא סיפרו לכם

מחקרים רבים נערכו על מנת לבחון את הקשר בין אלכוהול לסיגריות. באחד המחקרים המשתתפים שעישנו סיגריות רגילות נטו לשתות יותר אלכוהול, מאשר משתתפים שעישנו סיגריות ללא ניקוטין. במחקר אחר המשתתפים דיווחו כי הם נהנו יותר מהסיגריה בזמן ששתו אלכוהול. אך יש לזכור כי מחקרים מסוג זה עלולים להיות מוטים על ידי גורמים שונים, כגון גיל, תורשה וגורמים סביבתיים שונים. לעומת זאת, מחקרים בבעלי חיים הראו קשר ישיר בין ניקוטין לאלכוהול. ניסוי שנערך על חולדות הראה כי חולדות שנחשפו לניקוטין ולאחר מכן לאלכוהול, לעומת חולדות שנחשפו רק לאלכוהול, הושפעו ממנו באופן שונה. הניקוטין בשילוב עם האלכוהול השפיע על הכימיה של תהליכים במוח החולדה, דבר שגרם לאלכוהול להשפיע באופן שונה על המוח. כמו כן, הניקוטין הגביר את כמות האלכוהול שהחולדות צרכו מיוזמתן. 

מה עוד כדאי שתדעו לגבי הקשר בין עישון ואלכוהול?

אחת ההשערות היא שהמנגנון שמקשר בין ניקוטין לאלכוהול כולל את נוכחותם של הורמוני דחק. כאשר הגוף נמצא בלחץ ובמתח הוא מפריש הורמונים מסוימים, שנקראים הורמוני דחק. אך מתברר כי גם הניקוטין גורם להפרשה של הורמונים אלו, המקטינים את התגובה לאלכוהול ואת רמת ההשפעה שלו על המוח. מחקרים בבני אדם תומכים בתוצאות מחקרים אלו, מאחר וכל המחקרים שנעשו בנושא הראו כי מעשנים כמהים יותר לעישון סיגריות בזמן שתיית אלכוהול, ונוטים יותר לשתות אלכוהול בזמן עישון סיגריות. הניקוטין מקטין את התגובה לאלכוהול גם במחקרים שנעשו על בני אדם, דבר שגורם לצריכת אלכוהול גבוהה יותר במטרה להגיע לאותו האפקט. 

אנו במכון הגמילה מעישון והרזייה בשיטת תומר סקר נשמח לסייע לכם להיגמל מעישון בשעה אחת בלבד. כל הטיפולים מתבצעים על ידי תומר סקר, העוסק מתחום מעל ל- 27 שנים ומחזיק באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים, צרו קשר!

 

שתפו את המאמר עם חברים


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/wwwquits/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420